16 Av 5780 — טז אב התשפ
בס”ד

Meet Our Faculty (In grade order)

Sandi Reiss
Sandi Reiss
ECE Consultant
Miriam Sinai
Miriam Sinai
Parent & Me and Music Specialist
Nicole Ebrahimpour
Nicole Ebrahimpour
Pre-Nursery Jr. Faculty Team
Natalie Suissa
Pre Nursery Faculty Team
Jessica Remer
Jessica Remer
Pre-Nursery Jr. Faculty Team
Cheryl Ibgui
Cheryl Ibgui
Pre-Nursery Jr. Faculty Team
Mehri Moreh
Mehri Moreh
Pre-Nursery and Pre-Nursery Jr. Faculty Team
Chaya Douek
Chaya Douek
Pre-Nursery Faculty Team
Tiki Segura
Tiki Segura
Pre-Nursery Faculty Team
Nofar Rubanoff
Nofar Rubanoff
Pre-Nursery Faculty Team
Roni Moshkovitz
Pre-Nursery Faculty Team
Dina Lozhebnikova
Dina Lozhebnikova
Nursery Faculty Team
Tzipporah Talasazan
Tzipporah Talasazan
Pre-Nursery Assistant
Jenny Emsalem
Jenny Emsalem
Nursery Faculty Team
Lital Doron
Lital Doron
Nursery Faculty Team
Stefanie Etshalom
Stefanie Etshalom
Nursery Faculty Team
Jennifer Bitran
Jennifer Bitran
Nursery Faculty Team
Alison Hendeles
Alison Hendeles
Nursery Faculty Team
Rakefet Kraut-Gur
Rakefet Kraut-Gur
Nursery Faculty Team
Andrea Baly
Andrea Baly
Kindergarten Faculty Team
Astar Swissa
Astar Swissa
Kindergarten Faculty Team
Orit Leon Maor
Orit Leon Maor
Kindergarten Faculty Team
Bita Simanian
Bita Simanian
Kindergarten Faculty Team
Esther Ben-Hayim
Esther Ben-Hayim
Kindergarten Faculty Team
Claire Olsher
Claire Olsher
Kindergarten Faculty Team
Ally Heller
Ally Heller
Kindergarten Faculty Team
Ariella Saig
Ariella Saig
Pre-1 Faculty Team
Venus Balmas
Venus Balmas
Kindergarten Faculty Team
Janet Lee
Janet Lee
Pre-1 Faculty Team
Hadar Bazak
Hadar Bazak
Pre-1 Faculty Team
Nomi Silverman
Nomi Silverman
Pre-1 Faculty Team
Jessica Resler
Jessica Resler
Pre-1 Faculty Team
Tirza Volkmar
Tirza Volkmar
Pre-1 Faculty Team
Ayala Grimberg
Ayala Grimberg
Pre-1 Faculty Team
Florette Benhamou
Florette Benhamou
1st Grade General Studies and CAIS Coordinator
Katrina Maruani
Katrina Maruani
1st and 2nd Grade General Studies
Shima Farzinfarid
Shima Farzinfarid
1st Grade General Studies
Rabbi Avraham Wagshul
Rabbi Avraham Wagshul
1st Grade Judaic Studies
Inbal Phacher
Inbal Phacher
1st Grade Hebrew Language
Jessica Davis
Jessica Davis
1st and 2nd Grades General Studies
Rachel Lee
Rachel Lee
1st & 2nd Grade Judiac Studies & Mechanechet
Cassandra Ashbough
Cassandra Ashbough
2nd Grade General Studies
Rebecca Hicks
Rebecca Hicks
2nd Grade General Studies
Rabbi Morris Israel
Rabbi Morris Israel
3rd Grade Judaic Studies
Angela Steele
Angela Steele
3rd Grade General Studies
Julia Horowitz
Julia Horowitz
3rd Grade General Studies
Katherine Simon
Katherine Simon
4th Grade Judaic Studies & Choir
Revital Amir
Revital Amir
3rd Grade Judaic Studies Assistant
Rabbi Asher Rosen
Rabbi Asher Rosen
4th Grade Judaic Studies & Mechanech
Dorit Marciano-Weiss
Dorit Marciano-Weiss
4th Grade Ivrit
Elad Yana
Elad Yana
4th Grade Judaic Studies
Denise Zolondek
Denise Zolondek
4th Grade General Studies Assistant
Samantha Post
Samantha Post
4th Grade General Studies
Lauren Provenzano
Lauren Provenzano
4th Grade General Studies
Tracey Marion
Tracey Marion
4th and 5th Grade Science and Title 1 Specialist
Marlene Baruch
Marlene Baruch
5th Grade General Studies
Rabbi Eli Broner
Rabbi Eli Broner
5th Grade Judaic Studies
Michael Lightbourn
Michael Lightbourn
5th Grade General Studies
Estee Soleimani
Estee Soleimani
5th Grade Judaic Studies
Batya Kessler
Batya Kessler
5th Grade Judaic Studies Assistant
Rachel Bendahan
Rachel Bendahan
5th Grade General Studies & Resource Specialist
Dalia Golan
Dalia Golan
Middle School Hebrew Immersion
Lihi Lapid-Nissani
Lihi Lapid-Nissani
Middle School Hebrew Immersion
Hodia Ben Chimol
Hodia Ben Chimol
Middle School Hebrew Language
Rabbi Tal Perez
Middle School Judaic Studies
Christopher Irons
Christopher Irons
7th & 8th Grade Science
Devorah Swigard
Devorah Swigard
Middle School Judaic Studies and 8th Grade Mechanechet
Nathaniel Mangione
Nathaniel Mangione
Middle School History/Humanities
Alex Potapenko
Alex Potapenko
Director of STEM and Kehilla Counts
Elizabeth Maestri
Elizabeth Maestri
Middle School Math & Science
Faranhaz Sedaghat
Faranhaz Sedaghat
Middle School Math
Chana Meira Katz
Middle School Judaic Studies
Avishag Levy
6th Grade Girls Mechanechet
Einav Cohen
Einav Cohen
Middle School Judaic Studies
Kerry Song
Middle School General Studies
Jessica Fishbein Freeman
Jessica Fishbein Freeman
Middle School General Studies
Cynthia LaCasse
Middle School General Studies
Drew Smith
Middle School General Studies
Rabbi Aaron Mikail
Rabbi Aaron Mikail
Middle School Judaic Studies
Rabbi Jeremy Katz
Rabbi Jeremy Katz
Middle School Judaic Studies,
5th grade Mishna & Halacha Teacher
Rabbi Dror Baalhaness
Rabbi Dror Baalhaness
Middle School Judaic Studies
Rabbi Binyamin Frager
Middle School Judaic Studies and Mechanech
Ilana Goldschein
Ilana Goldschein
Chidon Hatanach Coordinator

Specialists

Elyse Rouhi
Elyse Rouhi
Librarian
Chumie Begin
Chumie Begin
Health & Wellness Coordinator
Ariana Bernstein
Ariana Bernstein
Resource Teacher
Rabbi JJ Duchman
Director of Programming and Student Activities
Dr. Sara Casen
Dr. Sara Casen
School Psychologist
Chava Dayan
Chava Dayan
Judaic Studies Resource Teacher
Devorah Dan
Devorah Dan
ECE Floater
Daniel Rozin
ECE Floater
Alon Saig
Alon Saig
All Campus Educator
Lillian Douek
Lillian Douek
Art Teacher
Esther Levi
Esther Levi
Art Assistant
Jenna Kinsbursky
Jenna Kinsbursky
PE Coach
Tonji Hampton
Tonji Hampton
PE Coach
Niaz Zomorodian
Niaz Zomorodian
PE Coach
Demar George
PE Coach
Tamar Sufrin
Tamar Sufrin
Judaic Studies Reading Specialist
Arik Wolheim
Arik Wolheim
Music & Tefillah
Carlos Mejia
Carlos Mejia
Building Supervisor/ handyman
Brigido Cano-Vargas
Brigido Cano-Vargas
Maintenance
Guillermo Sajvin
Guillermo Sajvin
Maintenance
Manuel Toscano
Manuel Toscano
Maintenance