21 Iyyar 5782 — כא אייר התשפב
בס”ד

Meet Our Faculty

Main staff

Miriam Sinai
Miriam Sinai
Parent & Me and Music Specialist
Chaya Douek
Chaya Douek
Pre-Nursery Faculty Team
Cheryl Ibgui
Cheryl Ibgui
Pre-Nursery Faculty Team
Dina Stein
Dina Stein
Pre-Nursery Faculty Team
Jessica Remer
Jessica Remer
Pre-Nursery Faculty Team
Nicole Ebrahimpour
Nicole Ebrahimpour
Pre-Nursery Faculty Team
Nomi Silverman
Nomi Silverman
Pre-Nursery Faculty Team
Sharona Swergold
Sharona Swergold
Pre-Nursery Faculty Team
Tiki Segura
Tiki Segura
Pre-Nursery Faculty Team
Tzipporah Talasazan
Tzipporah Talasazan
Pre-Nursery Assistant
Alison Hendeles
Alison Hendeles
Nursery Faculty Team
Dina Lozhebnikova
Dina Lozhebnikova
Nursery Faculty Team
Jennifer Bitran
Jennifer Bitran
Nursery Faculty Team
Leor Saghian
Leor Saghian
Nursery Faculty Team
Shira Zargan
Shira Zargan
Nursery Faculty Team
Stefanie Etshalom
Stefanie Etshalom
Nursery Faculty Team
Andrea Baly
Andrea Baly
Kindergarten Faculty Team
Bita Simanian
Bita Simanian
Kindergarten Faculty Team
Devorah Dan
Devorah Dan
Kindergarten Faculty Team
Esther Ben-Hayim
Esther Ben-Hayim
Kindergarten Faculty Team
Tova Feldman
Tova Feldman
Kindergarten Faculty Team
Claire Hurwitz
Claire Hurwitz
ECE STEM Specialist
Ariella Issakharian
Ariella Issakharian
Pre-1 Faculty Team
Ariella Saig
Ariella Saig
Pre-1 Faculty Team
Ayala Grimberg
Ayala Grimberg
Pre-1 Judaic Studies
Hannah Shaye
Hannah Shaye
Pre-1 Faculty Team
Hannah Tessler
Hannah Tessler
Pre-1 Faculty Team
Jessica Doblin
Jessica Doblin
Pre-1 Faculty Team
Maya Abucasis
Maya Abucasis
Pre-1 Faculty Team
Tirza Volkmar
Tirza Volkmar
Pre-1 Faculty Team
Florette Benhamou
Florette Benhamou
1st Grade General Studies and CAIS Coordinator
Inbal Phacher
Inbal Phacher
1st Grade Hebrew Language
Jessica Davis
Jessica Davis
1st Grade General Studies
Malka Nikravesh
Malka Nikravesh
1st Grade Faculty Team
Rabbi Avraham Wagshul
Rabbi Avraham Wagshul
1st Grade Judaic Studies
Shima Farzinfarid
Shima Farzinfarid
1st Grade General Studies
Tova Nikravesh
Tova Nikravesh
1st Grade Faculty Team
Emily Fang
Emily Fang
2nd Grade General Studies
Rabbi Morris Israel
Rabbi Morris Israel
2nd Grade Judaic Studies
Rachel Lee
Rachel Lee
2nd Grade Judaic Studies
Rachel Mousighi
Rachel Mousighi
2nd Grade Faculty Team
Rebecca Dietsch
Rebecca Dietsch
2nd Grade General Studies
Talia Aqua
Talia Aqua
2nd Grade General Studies
Allana Grundy
Allana Grundy
3rd Grade General Sudies
Angela Steele
Angela Steele
3rd Grade General Studies
Julia Horowitz
Julia Horowitz
3rd Grade General Studies
Katherine Simon
Katherine Simon
3rd Grade Judaic Studies
Revital Amir
Revital Amir
3rd Grade Judaic Studies
Arlene Burg
Arlene Burg
4th Grade Mechanechet
Cassandra Ashbough
Cassandra Ashbough
4th Grade General Studies
Melissa Kovach
Melissa Kovach
4th Grade General Studies
Moshe Blumberger
Moshe Blumberger
4th Grade Judaic Studies
Rabbi Avrohom Margolis
Rabbi Avrohom Margolis
4th Grade Mechanech
Batya Kessler
Batya Kessler
5th Grade Judaic Studies
Marlene Baruch
Marlene Baruch
5th Grade General Studies
Rachel Bendahan
Rachel Bendahan
5th Grade General Studies & Resource Specialist
Sarah Scott
Sarah Scott
5th Grade Math Teacher
Avishag Levy
Avishag Levy
6th Grade Girls Mechanechet
Christopher Irons
Christopher Irons
7th & 8th Grade Science
Jonathan Gilbert
Jonathan Gilbert
7th & 8th Grade Mathematics/ Math Department Chair
Devorah Rauch
Devorah Rauch
3rd grade Mechanechet & Resource Specialist
Doreen Zipper
Doreen Zipper
Elementary School Ivrit
Einav Cohen
Einav Cohen
4th Grade Ivrit Teacher
Michael Lightbourn
Michael Lightbourn
5th Grade substitute teacher
Rabbi Aaron Mikail
Rabbi Aaron Mikail
Middle School Judaic Studies
Tina Kaminski
Tina Kaminski
Elementary School Judaic Studies Resources
Chana Meira Katz
Chana Meira Katz
Middle School Judaic Studies
Dalia Golan
Dalia Golan
Middle School Hebrew Immersion
Elizabeth Maestri
Elizabeth Maestri
Middle School Math & Science
Hodia Ben Chimol
Hodia Ben Chimol
Middle School Hebrew Language
Ilana Kleiman
Ilana Kleiman
Middle School Hebrew Immersion
Jacob Gerhardt
Jacob Gerhardt
Middle School Humanities
Jessica Fishbein-Freeman
Jessica Fishbein-Freeman
Middle School English
Lihi Lapid-Nissani
Lihi Lapid-Nissani
Middle School Hebrew Immersion
Michael Auerbach
Michael Auerbach
Middle School Resources Specialist
Monique Austin
Monique Austin
Middle School STEM
Rabbi Asher Rosen
Rabbi Asher Rosen
MS Judaic Studies & Mechanech
Rabbi Binyamin Frager
Rabbi Binyamin Frager
Middle School Judaic Studies and Mechanech
Rabbi Dror Baalhaness
Rabbi Dror Baalhaness
Middle School Judaic Studies
Rabbi Jeremy Katz
Rabbi Jeremy Katz
Middle School Judaic Studies
Kerry Song
Kerry Song
MS Humanities
Ilana Goldschein
Ilana Goldschein
Chidon Hatanach Coordinator

Specialists

Ariana Bernstein
Ariana Bernstein
Resource Specialist
Chumie Begin
Chumie Begin
Health & Wellness Coordinator
Lillian Douek
Lillian Douek
Art Teacher
Tonji Hampton
Tonji Hampton
PE Coach
Niaz Zomorodian
Niaz Zomorodian
PE Coach
Demar George
Demar George
PE Coach
Carlos Mejia
Carlos Mejia
Building Supervisor
Brigido Cano-Vargas
Brigido Cano-Vargas
Maintenance
Guillermo Sajvin
Guillermo Sajvin
Maintenance
Manuel Toscano
Manuel Toscano
Maintenance
Flor Solano Rivas
Flor Solano Rivas
Maintenance
Jackie Johnson
Jackie Johnson
Director of Student Support